SUDAN POŁUDNIOWY – Dożywianie dzieci ze szkoły podstawowej w Wau

06 kwietnia, 2015 Afryka, Zrealizowane
Zapewnij dzieciom w Sudanie Południowym posiłek. 

Sudan Południowy, jako najmłodsze państwo świata, po długoletnich walkach, uzyskało swoją niepodległość w 2011 roku. Dziś stoi na granicy skrajnego ubóstwa, szacuje się, że 50 tys. ludzi może umrzeć z głodu. Przyczyną tak ogromnego kryzysu są nadal trwające konflikty zbrojne o podłożu polityczno-plemiennym. Walki powodują migrację ludzi w niezasiedlone tereny, na których niemożliwa jest uprawa. Dodatkowo, podczas kilkumiesięcznej pory suchej ziemia staje się  niezdolna do wydawania plonów. Niestabilna sytuacja polityczna w kraju powoduje gwałtowne skoki cen żywności na rynku, gdzie na zakup żywności mogą pozwolić sobie nieliczni. Niedożywiony organizm często przegrywa również w walce z chorobami.

Wau jest drugim co do wielkości miastem Sudanu Południowego. Siostry Salezjanki prowadzą tam przychodnię lekarską oraz dwie szkoły podstawowe ( pod wezwaniem św. Józefa i Marii Wspomożycieli Wiernych). W obu szkołach uczy się ponad 2000 dzieci. Pomimo trudnej sytuacji w kraju i  poziomu na jakim znajduje się edukacja szkolna  Siostry zapewniają uczniom bardzo dobre nauczanie. Dzieci chętnie uczęszczają na zajęcia lekcyjne, pragną uzyskać wykształcenie, które w przyszłości mogłoby wyrwać ich z błędnego koła biedy. Jednak ponad połowę uczniów tych szkół dotyka problem braku wystarczającej ilości pożywienia. Często ich dzienny posiłek ogranicza się do jednej bułki lub w ogóle go nie ma, tak więc wielu uczniów przychodzi do szkoły głodnymi. Ma to ogromny wpływ na proces przyswajania wiedzy i uczenia się – dzieci mają problemy z koncentracją, logicznym myśleniem czy pamięcią, dlatego trudniej jest im osiągać dobre wyniki w nauce. Wzrost poziomu edukacji może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy zostanie zaspokojona podstawowa potrzeba jaką jest pożywienie.

CEL: Zapewnienie dzieciom chociaż jednego posiłku dziennie. 

REALIZACJA: Dzięki przekazanym przez nas funduszom siostry zapewniają codziennie ciepły posiłek ponad 1000 dzieci w dwóch szkołach podstawowych i przedszkolu.