Budzimy marzenia – relacja z projektu w Etiopii

Na naszym ostatnim spotkaniu Ola i Agnieszka opowiadały o swoim wakacyjnym projekcie do Etiopii. Podczas swojego wyjazdu dziewczyny miały sporo przygód i nieoczekiwanych sytuacji, którym musiały sprostać. ( Już na lotnisku 🙂 )

Ich celem było obudzić marzenia dzieci, pobudzić kreatywność i wyobraźnię oraz wiarę w siebie. Prowadziły przede wszystkim zajęcia z katechezy, języka angielskiego, zajęcia ruchowe, taneczne, plastyczne oraz śpiew.  Nasze wolontariuszki włożyły najpierw sporo pracy w to, aby zebrać potrzebne środki pieniężne oraz materiały dla dzieciaków do pracy na miejscu. Głównym wydarzeniem był festyn w Twardogórze, który pomógł również zintegrować stowarzyszenia, dzieci, nauczycieli oraz mieszkańców tamtejszej miejscowości.

 

Dziewczyny przebywały na projekcie 6 tygodni. W miejscowościach oddalonych od siebie nawet o  350 km (Dadhim, Fullasa i Muka Neka, Soddu Abala). W każdym z tych miejsc prowadziły obóz wakacyjny dla dzieci, których było od 30-50 w Fullasie do nawet 200 w Soddu Abala!

 

Wszędzie tam starały się budować wspólnotę uczestnicząc w codziennej Eucharystii, modlitwach oraz spędzając jak najwięcej czasu z dziećmi i ich rodzinami. Ola i Aga opowiedziały nam o dzieciach, które pomimo młodego wieku muszą ciężko pracować oraz opiekować się młodszym rodzeństwem. Między innymi dlatego nie wszystkie z nich mogły skorzystać z proponowanych przez nie zajęć. Odniosły jednak sporo satysfakcji i radości gdyż dzieci były bardzo chętnie do nauki i zamiast np. oglądać film wolały uczyć się gramatyki języka angielskiego.

 

Bez wątpienia nasze dwie wolonatariuszki świetnie się spisały na miejscu, dając dzieciom to co najcenniejsze, czyli obecność i wiarę w to, że są ważne. Te kilka tygodni spędzonych w Etiopii z pewnością obudziły marzenia niejednego dziecka, dały nadzieję na przyszłość oraz pomogły odkryć ich liczne talenty. Słuchając prelekcji można było odnieść wrażenie jakby dziewczyny spędziły tam dużo więcej czasu, ponieważ bardzo dobrze były zorientowane na temat tamtejszej sytuacji oraz warunków. Potrafiły rozpoznać potrzeby dzieci oraz dorosłych i wyjść im na przeciw.

 

                                                                                                                                              Karolina

W poszukiwaniu talentów

Tematem naszego ostatniego spotkania były talenty – rzecz, którą każdy z nas w sobie posiada.

Była to kontynuacja ostatnich naszych spotkań, które dotyczyły łaski i  charyzmatów.
Na początku w części teoretycznej dowiedzieliśmy się, że jesteśmy zobligowani do tego, aby rozwijać nasze talenty, pamiętając, że są nimi też czynności, które wykonujemy na co dzień. To one są często talentami ukrytymi, z których nie zdajemy sobie sprawy a którymi służymy.  

   W części praktycznej spotkania szukaliśmy przymiotów, które są w nas jeszcze nie odkryte. Opierając się na tym, co lubimy najbardziej robić, w czym najlepiej postrzegają nas ludzie i czego chętnie się uczymy. Odpowiadając sobie na kilka(-dziesiąt 😉 ) pytań możemy lepiej poznać samych siebie i zrozumieć, że nasze wyobrażenia są często mylne, przez co tracimy szanse na nasz wewnętrzny rozwój.

 

Idąc za Chrystusem podążajmy tą samą drogą, naśladując Go, ale na tej ścieżce zostawmy też swoje ślady 🙂

Magda K.

 

Misjonarz świadkiem wiary

„Misjonarz świadkiem wiary” -temat noworocznego spotkania wydawałby się dość oczywisty, w trakcie okazało się, że jednak niekoniecznie tak jest. Sama definicja świadectwa może mieć wiele znaczeń, więc o ile bardziej zawiła może być sama tożsamość świadka!
Spotkaniu naszemu przyświecały słowa papieża Pawła VI, który powiedział:

Współczesny świat potrzebuje bardziej świadków aniżeli nauczycieli.
A jeżeli słucha nauczycieli to dlatego że są świadkami.

Słowa te mogą być dla nas drogowskazem ukazującym jacy powinniśmy być nie tylko na misjach za granicami naszego kraju ale i tu, w miejscu gdzie żyjemy, wobec każdego człowieka, codziennie, bo przecież jak powiedział papież Franciszek:

„każdy chrześcijanin jest powołany do stawania się świadkiem miłosierdzia”.

Jednym z najlepszych przykładów jest postawa św. Pawła, który przemawiał do tłumów na areopagu, i gdzie jedni go słuchali a inni zlekceważyli. On jednak się nie poddawał i dalej walczył o serca ludzi będąc świadkiem Chrystusa.

 

„… Bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest” (1P 3,15)

Beata