U progu Wielkiego Postu

W Środę Popielcową spotkaliśmy się na Mszy świętej, aby wspólnie wejść w okres Wielkiego Postu.

W czasie Eucharystii  modliliśmy się za misjonarzy, wolontariuszy misyjnych i ich dzieła, a także zawierzyliśmy wszystkich zakochanych i prosiliśmy aby ich miłość była czysta i trwała w uświęceniu.

Podczas homilii ks. Jerzy przypomniał słowa św. Jana Bosko. W oratoriach umieszczał on napis: Bóg Cię widzi. Dlatego nawiązując do Ewangelii, kiedy pościmy nie powinniśmy tego uzewnętrzniać, ale robić to w ciszy i w ukryciu. Bo Ten, dla którego to robimy i tak wszystko wie. Musimy zwrócić też uwagę też na to, że krzyż, który jest bardziej widoczny w czasie postu przypomina nam o miłości i poświęceniu się Chrystusa za każdego człowieka. W nawiązaniu do pierwszego czytania ks. Jerzy przypomniał, że powinniśmy rozerwać nasze serca, aby wejrzeć w ich głąb. Zajrzeć do środka, gdzie ukryte są nasze plany i marzenia by znaleźć miejsce na miłość do ukrzyżowanego Chrystusa.

Na zakończenie Mszy, podobnie jak w roku ubiegłym każdy z nas miał możliwość wylosować nazwisko misjonarza lub wolontariusza przygotowującego się do tegorocznego wyjazdu, by szczególnie w tym czasie otoczyć go modlitwą i wsparciem.  

M. 

STYCZEŃ POD ZNAKIEM FESTIWALI

Za nami już piąty miesiąc na misji w Nellur. Czas dla nas biegnie tutaj niesamowicie szybko, ale są to dni niezwykle bogate drugim człowiekiem. Styczeń był dla nas nieprzychylny w kwestiach zdrowotnych, na szczęście nasz tandem jest już w pełni sił. Były to dla nas także tygodnie wypełnione indyjskimi świętami.Zobacz

Efektywna komunikacja

Tematem naszego ostatniego spotkania była efektywna komunikacja i współpraca.

Jak zawsze rozpoczęliśmy od modlitwy, podczas której modliliśmy się za Wolontariuszki z naszego oddziału oraz za darczyńców.
Następnie obejrzeliśmy scenkę, którą zaprezentowały nasze wolontariuszki i już wtedy zrozumieliśmy, że komunikacja międzyludzka jest niezwykle trudna. Uświadomiliśmy sobie, że porozumiewanie nie dotyczy tylko mówienia, ale również aktywnego słuchania i gestykulacji.

W codzienności występuje wiele przyczyn braku zrozumienia, np. różne charaktery oraz poglądy osób komunikujących się, odmienny język i kultura oraz brak prawdomówności. Niezbędnymi czynnikami efektywnej komunikacji są: kontakt, komunikacja, kontekst oraz kod. Poznaliśmy jedną z wielu metod mówienia, jaką jest metoda FUKO (fakty, uczucia, konsekwencje, oczekiwania), która z pewnością okaże się przydatna w pracach na misjach, w czasie których komunikowanie się jest bardzo trudne, ponieważ mamy znacznie różniące się języki i kultury.
Pod koniec spotkania poznaliśmy teorię amerykańskiego psychologa dotyczącą porozumiewania się bez przemocy. Marshall Rosenberg w swoich książkach oraz wypowiedziach uczy nas, jak radzić sobie w trudnych problemach komunikacyjnych, co może okazać się wskazówką dla wolontariuszy misyjnych.
Spotkanie zakończyło się zachętą do rozważenie naszej komunikacji z innymi  oraz zaproszeniem na kolejne spotkanie, które odbędzie się już w Środę Popielcową.

 

Ala R. 

„Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać” -św. Jan Bosko

W liturgiczne wspomnienie ks. Jana Bosko (31.01)  spotkaliśmy się, aby wspólnie świętować dzień naszego patrona.

Rozpoczęliśmy Mszą Świętą, podczas której bliżej poznaliśmy postać św. Jana Bosko. Jego największym atrybutem była miłość, którą darzył każdego napotkanego człowieka. I chociaż zdarzało się, że musiał przeciwstawiać się ówczesnej władzy, to zawsze robił to w imię miłości i w obronie życia młodych ludzi. W czasie Eucharystii otrzymaliśmy także małe upominki z wizerunkiem księdza Bosko i z napisem:

„Sta allegro” -co dosłownie znaczy: Bądź wesoły! Bo przecież jak mawiał święty: szatan, boi się ludzi radosnych!  

Następnie wybraliśmy się na kręgle. Każdy doskonale się bawił, spędziliśmy miły wieczór przy smacznym jedzeniu w wyjątkowej atmosferze. W ten sposób świętowaliśmy wspomnienie Jana Bosko, który jest założycielem zgromadzenia Salezjańskiego, patronem dzieci i młodzieży. To wyjątkowy dzień również dla naszej WSPÓLNOTY.

 

Ada 

 

p.s – było BOSKO! 🙂