78%

SUDAN POŁUDNIOWY – dożywianie dzieci w szkole i przedszkolu w Wau

20 grudnia, 2016 Afryka, Działalność pomocowa
Zebrane: zł23,407.67/ zł30,000
Zapewnij dzieciom w Sudanie Południowym posiłek. 

Niestabilna sytuacja polityczna i wciąż trwające walki w Sudanie Południowym uderzają w życie zwykłych obywateli. Dewaluacja waluty i wysokie koszty życia są szczególnym utrudnieniem dla ludzi ubogich. W kraju dodatkowo panuje susza. Niedożywiony organizm często przegrywa również w walce z chorobami.

Siostry Salezjanki prowadzą w Wau dwie szkoły podstawowe i przedszkole (dla prawie 2 tys. uczniów) oraz przychodnię lekarską, która udziela pomocy codziennie ponad 200 osobom. Pomimo trudnej sytuacji w kraju i niskiego poziomu edukacji, Siostry zapewniają uczniom bardzo dobre nauczanie. Dzieci chętnie uczęszczają na zajęcia lekcyjne, pragną uzyskać wykształcenie, które w przyszłości mogłoby wyrwać ich z błędnego koła biedy. Jednak ponad połowę uczniów tych szkół dotyka problem braku wystarczającej ilości pożywienia. Często ich dzienny posiłek ogranicza się do jednej bułki lub w ogóle go nie ma, tak więc wielu uczniów przychodzi do szkoły głodnymi. Ma to ogromny wpływ na proces przyswajania wiedzy i uczenia się – dzieci mają problemy z koncentracją, logicznym myśleniem czy pamięcią, dlatego trudniej jest im osiągać dobre wyniki w nauce. Wzrost poziomu edukacji może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy zostanie zaspokojona podstawowa potrzeba jaką jest pożywienie.

W ubiegłym roku udało nam się wspomóc placówkę Sióstr Salezjanek i zapewnić wyżywienie dla ponad 500 dzieci z klas 1-3 oraz przedszkola. Nic nie wskazuje na to, że sytuacja w Sudanie Południowym ulegnie poprawie. Stąd decyzja o kontynuacji projektu.

Miesięczny koszt wyżywienia dzieci to ok. 500 USD, czyli dla jednego dziecka potrzeba niespełna 5 zł. 
Projekt ten wsparły już parafie: Chrystusa Króla Wrocław, św. Jana Chrzciciela Wrocław.

Inne projekty

38.18%
Zebrane: zł26,725.00/ zł70,000  Pomóż dzieciom usłyszeć świat

38.95%
Zebrane: zł23,372.90/ zł60,000  Pomóż w rozwoju dzieci i młodzieży w Liberii

60.26%
Zebrane: zł24,105.93/ zł40,000  Nakarm głodnych w Mongolii