Budzimy marzenia – relacja z projektu w Etiopii

Na naszym ostatnim spotkaniu Ola i Agnieszka opowiadały o swoim wakacyjnym projekcie do Etiopii. Podczas swojego wyjazdu dziewczyny miały sporo przygód i nieoczekiwanych sytuacji, którym musiały sprostać. ( Już na lotnisku 🙂 )

Ich celem było obudzić marzenia dzieci, pobudzić kreatywność i wyobraźnię oraz wiarę w siebie. Prowadziły przede wszystkim zajęcia z katechezy, języka angielskiego, zajęcia ruchowe, taneczne, plastyczne oraz śpiew.  Nasze wolontariuszki włożyły najpierw sporo pracy w to, aby zebrać potrzebne środki pieniężne oraz materiały dla dzieciaków do pracy na miejscu. Głównym wydarzeniem był festyn w Twardogórze, który pomógł również zintegrować stowarzyszenia, dzieci, nauczycieli oraz mieszkańców tamtejszej miejscowości.

 

Dziewczyny przebywały na projekcie 6 tygodni. W miejscowościach oddalonych od siebie nawet o  350 km (Dadhim, Fullasa i Muka Neka, Soddu Abala). W każdym z tych miejsc prowadziły obóz wakacyjny dla dzieci, których było od 30-50 w Fullasie do nawet 200 w Soddu Abala!

 

Wszędzie tam starały się budować wspólnotę uczestnicząc w codziennej Eucharystii, modlitwach oraz spędzając jak najwięcej czasu z dziećmi i ich rodzinami. Ola i Aga opowiedziały nam o dzieciach, które pomimo młodego wieku muszą ciężko pracować oraz opiekować się młodszym rodzeństwem. Między innymi dlatego nie wszystkie z nich mogły skorzystać z proponowanych przez nie zajęć. Odniosły jednak sporo satysfakcji i radości gdyż dzieci były bardzo chętnie do nauki i zamiast np. oglądać film wolały uczyć się gramatyki języka angielskiego.

 

Bez wątpienia nasze dwie wolonatariuszki świetnie się spisały na miejscu, dając dzieciom to co najcenniejsze, czyli obecność i wiarę w to, że są ważne. Te kilka tygodni spędzonych w Etiopii z pewnością obudziły marzenia niejednego dziecka, dały nadzieję na przyszłość oraz pomogły odkryć ich liczne talenty. Słuchając prelekcji można było odnieść wrażenie jakby dziewczyny spędziły tam dużo więcej czasu, ponieważ bardzo dobrze były zorientowane na temat tamtejszej sytuacji oraz warunków. Potrafiły rozpoznać potrzeby dzieci oraz dorosłych i wyjść im na przeciw.

 

                                                                                                                                              Karolina

W poszukiwaniu talentów

Tematem naszego ostatniego spotkania były talenty – rzecz, którą każdy z nas w sobie posiada.

Była to kontynuacja ostatnich naszych spotkań, które dotyczyły łaski i  charyzmatów.
Na początku w części teoretycznej dowiedzieliśmy się, że jesteśmy zobligowani do tego, aby rozwijać nasze talenty, pamiętając, że są nimi też czynności, które wykonujemy na co dzień. To one są często talentami ukrytymi, z których nie zdajemy sobie sprawy a którymi służymy.  

   W części praktycznej spotkania szukaliśmy przymiotów, które są w nas jeszcze nie odkryte. Opierając się na tym, co lubimy najbardziej robić, w czym najlepiej postrzegają nas ludzie i czego chętnie się uczymy. Odpowiadając sobie na kilka(-dziesiąt 😉 ) pytań możemy lepiej poznać samych siebie i zrozumieć, że nasze wyobrażenia są często mylne, przez co tracimy szanse na nasz wewnętrzny rozwój.

 

Idąc za Chrystusem podążajmy tą samą drogą, naśladując Go, ale na tej ścieżce zostawmy też swoje ślady 🙂

Magda K.

 

Misjonarz świadkiem wiary

„Misjonarz świadkiem wiary” -temat noworocznego spotkania wydawałby się dość oczywisty, w trakcie okazało się, że jednak niekoniecznie tak jest. Sama definicja świadectwa może mieć wiele znaczeń, więc o ile bardziej zawiła może być sama tożsamość świadka!
Spotkaniu naszemu przyświecały słowa papieża Pawła VI, który powiedział:

Współczesny świat potrzebuje bardziej świadków aniżeli nauczycieli.
A jeżeli słucha nauczycieli to dlatego że są świadkami.

Słowa te mogą być dla nas drogowskazem ukazującym jacy powinniśmy być nie tylko na misjach za granicami naszego kraju ale i tu, w miejscu gdzie żyjemy, wobec każdego człowieka, codziennie, bo przecież jak powiedział papież Franciszek:

„każdy chrześcijanin jest powołany do stawania się świadkiem miłosierdzia”.

Jednym z najlepszych przykładów jest postawa św. Pawła, który przemawiał do tłumów na areopagu, i gdzie jedni go słuchali a inni zlekceważyli. On jednak się nie poddawał i dalej walczył o serca ludzi będąc świadkiem Chrystusa.

 

„… Bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest” (1P 3,15)

Beata  

Projekty Misyjne 2018

     Na naszym ostatnim spotkaniu zapoznaliśmy się z projektami, które będziemy realizować w nadchodzącym roku, a także dowiedzieliśmy się kto pojedzie na misje do Etiopii i Mongolii.

      Podjętych zostanie 8 projektów, z czego dwa obejmować będą nową placówkę będącą stolicą Republiki Środkowoafrykańskiej – Bangi, gdzie planujemy zbudować plac zabaw i wyposażyć bibliotekę. Na 2018 rok zaplanowane jest też zebranie funduszy na: budowę Centrum Młodzieżowego w Joypurhat (Bangladesz), wsparcie działalności Centrum Młodzieżowego w Monrovii (Liberia), utrzymanie szkoły dla głuchoniemych w Kodur (Indie), wyposażenie szkół w Fullasie i okolicznych wioskach (Etiopia), dożywianie dzieci w szkole i przedszkolu w Wau (Sudan Płd.), i dożywianie w Ułan Bator (Mongolia).

       Po omówieniu planowanych działań, ks. Jerzy oficjalnie ogłosił wolontariuszy, którzy udadzą się na projekty misyjne w nowym roku. Pięcioro z nich –a troje już w najbliższe wakacje- będzie służyć w Etiopii i są to: Agnieszka Chlipała, Magdalena Dul i Katarzyna Gawłowska, a dwoje w Mongolii: Agata Kopańska i Magdalena Kubińska.

       Na koniec dowiedzieliśmy się też jak można wspierać misję chociażby podczas zakupów internetowych z poszczególnych witryn, które oddają pewien procent z zakupów na wybraną przez nas działalność.

 

 

Antonina T.

       

Ogólnopolski opłatek SWM

W dniach 15-17 grudnia w Krakowie odbył się kolejny już ogólnopolski zjazd wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”.

W piątkowy wieczór odbyła się adoracja, podczas której wszyscy modliliśmy się w intencji wolontariuszy a przede wszystkim Marty i Judyty z naszego oddziału, które od połowy września przebywają w Indiach na projekcie misyjnym.  Później w ramach integracji lepiliśmy pierogi J

W sobotę usłyszeliśmy ciekawostki o mediach i tym w jaki sposób wykonywać dobre zdjęcia czy nagrywać krótkie relacje z pobytu na misjach. Popołudniu zaś mieliśmy okazję usłyszeć o projekcie misyjnym w Palestynie, w Domu Pokoju w Betlejem, gdzie przez miesiąc pracowali krakowscy wolontariusze.

Wieczorem wszyscy zasiedliśmy do stołu aby przy kolacji wigilijnej złożyć sobie życzenia i spędzić wspólnie czas. Jak tradycja nakazuje, były również jasełka przygotowane przez kleryków z Salezjańskiego Seminarium w Krakowie i wspólne kolędowanie.

W niedzielne przedpołudnie usłyszeliśmy konferencje na temat mediów w Kościele, były też warsztaty taneczne a wszystko zostało zwieńczone niedzielną Eucharystią.

 

Magda K. 

Niech nasze serca promieniują

W ubiegłą środę (13.12) zgromadziliśmy się na Eucharystii w kaplicy Księży Salezjanów przy ul. Prusa, podczas której ks. Jerzy wygłosił konferencję na temat: “Oratorium w życiu ks. Bosko”.

Przybliżył nam historię spotkania ks. Jana Bosko z  Bartłomiejem Garelli oraz narodzin Oratorium. Zdradził kilka wskazówek czym jest spotkanie z drugim człowiekiem oraz wychodzenie do drugiego człowieka.

Modliliśmy się między innymi za wolontariuszy wyjeżdżających i przebywających na misjach, a także za chorych i potrzebujących.

Podczas Eucharystii po raz kolejny mogliśmy doświadczyć Bożego działania.“Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.” (Mt 11, 28-30). Mimo, że dla niektórych z nas środek tygodnia był dniem intensywnym i trudnym, uwieńczony spotkaniem z Chrystusem został radykalnie odmieniony. Pan dodał nam sił by nasze serca, jak serce Jana Bosko, promieniowały miłością.

Po mszy ks. Jerzy zaproponował nam wspólne wyjście.
Zdecydowaliśmy się na herbatę w w siedzibie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, gdzie z nową energią udało nam się dokończyć przygotowywanie podziękowań dla naszych darczyńców.

 

Gabriela G.